Cronica RTC - YBB

Vineri, 12 Aprilie 2019
CRONICA

RTC - YBB SCOR FINAL 3 - 0

Un monument de oportunism în acest joc, Pavel Codreanu a rezolvat cazul, aproape de unul singur, în primele 10 minute. Nu trebuie uitat aportul lui Ulescu, imperial între buturi, dar și jocul colectiv în jumătatea adversă, demn de viteziștii fotbalului. Fără Bilciurescu în avanposturi, - un poncif al autorului este că prezența lui pe teren ar fi schimbat logica tabelei de marcaj-, oaspeții au fost inexistenți în ofensivă și letagici în apărare. Deschidere de scor în minutul 7. Robert Stamate a protejat cu un fundaș plantat în spate, a scos balonul până la Usacov, apoi, cu pase din prima, Predescu i-a preparat balonul lui Codreanu pentru un șut fără speranță pentru palmele lui Paraschiv. 1-0, fază de fotbal. Peste două minute, echipa care a terminat campionatul pe locul 11 din Liga 2B și-a majorat diferența. Paraschiv a ezitat, iar Codreanu a comisionat. Portarul l-a luat la țintă pe adversar, mingea s-a plimbat prin fața porții și Codreanu a împins-o în ațe, 2-0. Și RTC și-a păstrat cadența și productivitatea. Este minutul 11, Rusu a pierdut un balon în margine terenului, Codreanu i-a pasat lui Stamate, cel care, cu inteligența lui Dan Petrescu în meciul cu America de la World Cup 1994, a trimis la colțul scurt și l-a păcălit pe Paraschiv. 3-0, 10 minute eclatante pentru RTC. La acest scor, inevitabil, RTC se retrage și lasă mingea gaj adversarului. Un adversar șters, fără zvâc, YBB nereușind nici măcar să bandajeze evidența, astfel că, la retur, echipa speră într-o minune. Pe terenul de minifotbal orice este posibil. Omul meciului: Pavel Codreanu – nota 10

Dorim să aflăm părerea ta, lasă un comentariu mai jos!