Nita Constantin Alin

Spartan's 2018

Donache Razvan Andrei

Adversar facil pentru spartani, iar gazdele și-au cicatrizat rana provocată de SC 22 etapa trecută și și-au mai rotunjit golaverajul. Start hotărât pentru Spartan’s 2018. Niță a lovit bara, apoi i-a acordat șansa șutului și lui Birligă, iar acesta a avut mai multă claritate în execuție, gol când meciul era măsurat în secunde, Andrei Radu a speculat indecizia portarului advers și s-a făcut 2-0, apoi dinamoviștii au combinat frumos și, din buza porții, Florin Buricea a redus din diferență (5). Surpriză în minutul 8. DDB egalează, Buricea este la servire de această dată, marchează Adelin Ștefan, însă adrenalina oaspeților este sufocată instant. Spartanii nu au chef de glume și, până la pauză, Andrei Radu (9) și Niță (12) redau pulsul favoriților. 4-2 la jumătatea meciului, Petre Gabriel a labărțat avantajul pentru Spartan’s 2018, apoi câinii roșii s-au încăpățânat și au presărat emoție peste finalul de partidă. DDB revine la un singur gol, Buricea și Ștefan Adelin reușesc dubla, însă în ultimele 10 minute, ocupanta locului 3 în Liga 3B a accelerat, Ichim și Vîlcu s-au sesizat din oficiu, iar gazdele au mai înscris de șase ori. Satisfacția triplei pentru Ștefan pe final (37), 11-5, scor de polo, victorie logică pentru spartani în fața lanternei roșii din această serie.

Omul meciului: Niță Constantin Alin – nota 9