Truica Alexandru

1x2

Oprea Cornel-Ionut

ADA

Efort considerabil depus de 1X2. Cu un om mai puțin tot meciul, pronosportiștii au condus de fiecare dată, Ghiceanu a deschis scorul în minutul 5, Mustățea a egalat (11), după ce a speculat eroarea de plasament a lui Malageanu, portarul de conjunctură al gazdelor, apoi Alin Roșu a readus pe 1X2 în avantaj (15). Repriza urma să mai aibă evenimente. Veteranul Truică și-a învins artrita și a punctat la rândul lui (18), apoi Mustățea a recidivat și a redus din diferență. La reluare, Mateescu a refăcut ecartul de două goluri în favoarea gazdelor, Romeo Dumitrescu a fost servit de neobositul Mustățea și a păstrat misterul partidei nealterat după o cursă în bandă și un șut exact. 4-4 în regia lui Liviu Ghiță (26). Încă o dovadă că Truică e verde la vârsta lui demnă de un exponat la Antipa. Acesta a recidivat în minutul 28, însă din păcate pentru gazde, bojocii au cedat. Handicapul numeric și-a spus cuvântul și, cu două minute înainte de final, Niculae Ionuț Florin a închis tabela pentru un rezultat echitabil ținând cont de conjunctura jocului.
Omul meciului: Alexandru Truică – nota 9