Ilie Adrian

AS Roma Bucuresti

Poenaru Mihai

AS Roma e campioană, mai are un meci de orgoliu cu SC 22, derby-ul fără fond din etapa intermediară, iar pectoralii colegilor lui Adi Chivu așteaptă, înfoiați și meritorii, medaliile. Până atunci, romanii s-au încălzit în fața unui adversar cu multă calitate individuală, United 2, echipă care termină mult sub așteptări, locul 9. Start răvășitor de meci, Dulgheru a trimis inteligent pe sub Feștilă, cel care a respins moale o minge din bretonul unui adversar. Roma a egalat instant, la următoarea fază, Adrian Ghiță a fost lăsat să tragă de la Nădlac, nu a ezitat și l-a învins pe portarul advers cu un șut fără altitudine. 1-1. Imediat, combatantele au realizat că au nevoie de documentare. Le-a luat câteva minute, iar golgheterul Adrian Ilie a adus, pentru prima oară în acest meci, formația oaspete în avantaj. A egalat Radu Florin (14), însă Roma intra cu plus la pauză grație lui Paul Lăcătușiu (17). Partea secundă le-a aparținut campionilor, Adi Ilie a șutat puternic și a mărit diferența (28), iar în epilog s-a mai marcat de trei ori. Manea a vizat statistica (37), Vascu (39) a dus scorul la 6-2, iar Emanoil Cocu a fardat eșecul echipei sale cu un gol la ultima fază (40).
Omul meciului: Adrian Ilie – nota 9