Butnaru Alexandru-Cătălin

Army V55

Morosanu Marian

Catalunia

Army avea imensă nevoie de victorie, un succes sinonim cu accederea la baraj de pe ultima poziție, locul 6. Catalunia venea după măcelul cu Spartan s 2018, 1-16. Și cine s-ar fi așteptat ca gazdele să-i țină atât de mult timp în șah pe militari, cei care aveau pectoralii umflați după succesul eclatant cu SC 22, 3-0. Iar oaspeții parcă au intrat prea înfoiați pe teren. I-a dezumflat Agapie, în chiar minutul 1. Pentru Ghilicaru balonul a avut solzi, iar după un șut moale, portarului i-a alunecat mingea în poartă. Nu era o dramă, era doar minutul 1. Chiar dacă cu greu, colegii au îndreptat gagul goalkeeperului care, în alte meciuri, le-a fost erou. Moroșanu a respins un trasor în față, până la Butnaru, cel care, aflat în gușa porții, și-a preparat o veșnicie reluarea, iar într-un sfârșit a trimis în poartă. 1-1 la pauză. Butnaru avea să fie omul zilei pentru Army. Cu cinci minute înainte de final, când gambele oaspeților începeau să se precipite, Butnaru a fost, din nou, un monument de oportunism. Moroșanu a respins iarăși mingea în față care a sărit ca din colțul mesei dintr-un coleg aiurit, iar adversarul, aflat unde trebuie, a împins în poartă și și-a trimis echipa la baraj.
Omul meciului: Cătălin Alexandru Butnaru – nota 9,5