Manea Catalin

District 3

Vasile Stefan Alexandru

District 3

Poate cea mai puternică semifinală pentru promovarea în primul eșalon, o dublă manșă care a duce față în față două formații cu multă calitate tehnică, însă și cu un joc colectiv de apreciat. A rezultat o confruntare cu cinci goluri, fin avantaj pentru District 3 și promisiunea unui retur spectaculos, de totul sau nimic. Adrian Iliescu a deschis scorul, acțiune în regim privat, fază personală. O minge transmisă dintr-o repunere de la margine, Iliescu și-a păcălit fundașul din marcaj și, fără să ezite, a șutat perfect la colțul lung. 1-0. Cătălin Manea a egalat în minutul 16. Plantat în gușa porții, decarul verzilor a primit un balon din afara terenului și a pus latul din mijlocul unui ocean de indiferență format din fundații adverși. 1-1 a fost scorul la pauză. District a început mai bine partea secundă. Cîmpeanu a executat pefect o lovitură liberă, mingea a străpuns zidul știrb al adversarului și s-a dus în tavanul porții. 2-1. Reacția oaspeților a fost promptă. Iliescu a dansat cu o minge în coasta apărării adverse și, cu un șut de pe loc, stâng viguros, a plasat mingea lângă bara porții. Apoi, District a revenit în avantaj. Un balon șutat de un jucător de la District l-a lovit în braț pe un fundaș de la Black Aces aflat în careu, penalty, Manea execută și transformă, vinclu, 3-2, acesta fiind scorul de la care pornește returul.
Omul meciului: Cătălin Manea – nota 9