Costin Alexandru

FC 1 Decembrie

Vlad Catalin

Cu mari probleme de lot, fără vreo schimbare la dispoziție, însă cu meritul că a sperat, a luptat și, la un momnt dat, a avut o revenire spectaculoasă de la 0-2, Luceafărul nu a putut face față presiunii adversarilor din final. Ilfovenii au început fulgerător. Două șuturi lansate de Cristian Lixandru, respectiv Costin Alexandru, l-au învins pe Chiripuș, însă FC 1 Decembrie a intrat într-o stare amorfă, iar Luceafărul a prins curaj după un start de meci ratat. Ilie Micu Ștefan a redus din diferență (13), 2-1 fiind scorul la pauză. Chiripuș a fost uluitor în partea secundă, i-a refuzat golul lui Costin Alexandru, cel care, dintr-o poziție perfectă, a trimis în reflexul portarului, apoi, cu cinci minute înainte de final, Luceafărul a dat lovitura. Toni Mihalache a egalat după o ezitare în masă a ilfovenilor, însă oaspeții, cu genunchii forjați de efort, au cedat pe final. Ghinion pentru Liviu Udrea, o minge rătăcită în careu i-a spart rubinele de la ceas, iar penalty-ul a fost transformat de Alexandru (37), cel care, un minut mai târziu, după un gest imberb al lui Ilie, a mai beneficiat de o tragere, de data asta de la 9 metri, lovitură de penalitate. Decarul ilfovean a fost sniper și din aceată poziție. Costin Alexandru, mijlocaș, decar, golgheter și vuvuzelă la FC 1 Decembrie și-a desăvârșit evoluția entuziasmantă cu un ultimul gol (40). Luceafărul era în genunchi, iar returul pare formal. Printre granule de cauciuc, minuni s-au mai văzut.
Omul meciului: Costin Alexandru – nota 10