Floarea Bogdan

Echipa Din Vis

Cobianu Robert

Echipa din Vis, o formație cu tradiție la Victory Cup, care joacă de ani în aceeași formulă, a ajuns într-un moment critic. „Diavolii” se află în vertijul barajului de supraviețuire în eșalonul secund, însă, cum ei au băgat echipa în această mlaștină, tot ei trebuie să o scoată. Iar luni au făcut un prim pas. Victorie la trei goluri, calificarea pare antamată, însă în minifotbal totul e posibil. În fața unui adversar care s-a strans greu și a început în inferioritate numerică, improvizând între buturi, Echipa din Vis a învins, însă, nici de această dată, nu a convins. Joc moale de ambele părți, presiunea și-a spus cuvântul, iar după 40 de minute, experiența a fost hotărâtoare. Poate și absențele din lotul militarilor. Oaspeții au început mai bine, iar Vasile Alexandru a deschis scorul. Cornel Stanca a boltat un balon peste defensiva adversă, Vasile a luftat, Cobianu a fost indecis, iar la a doua încercare, Vasile Alexandru a nimerit ținta. Un gol bâlbâit, însă ce mai conta. Echipa din Vis și-a demantelat adversarul în trei minute. După ce au ratat la hectar, gazdele au egalat prin Rizea la capătul unei acțiuni prelungită (13), golgheterul Floarea a șutat și a egalat din afara careului, parcă invitat de fundașii adverși (14), rafala “diavolilor” fiind desăvârșită de Vintilă, după o acțiune în trei, un spinner în superioritate inițiat de Floarea, continuat de Purice și finalizat de fundaș (15). La pauză, după ce Army a deschis scorul, Echipa din Vis conducea cu 3-1. Oaspeții au revenit în joc în minutul 28, Vasile Alexandru a recidivat, însă finalul le-a aparținut reprezenatnților eșalonului secund. Bogdan Floarea a finalizat din pasa lui Vintilă (36), iar la ultima strigare, când arbitrul își înfoia bojocii pentru ultimul fluier, coordonatorul Rizea a mai pus un gol în moștenirea returului. 5-2, Echipa din Vis pleacă având prima șansă în retur. Atenție la neatenție, Army poate arăta altfel în al doilea meci.
Omul meciului: Bogdan Floarea – nota 9