Balan Ionut Madalin

Metropolis

Costea Gheorghe

Metropolis

Începem cu un citat din Florin Halagian devenit, în ani, un adevărat hieratic în fotbalul românesc, în special în cel juvenil: “Ia-l la mână”. Lecție bine învățată de Bălan, cel care a făcut slalom printre fundașii în galben, cei pe care i-a avut la degetul mic și a finalizat în minutul 11. Acțiune în regim privat, fază individuală, 1-0. După un sfert de oră de joc, Silviu Dragomir a fost mai viclean decât vulpea argintie- Virgil Dulugeac. Atacantul i-a suflat o minge din vârful bocancului experimentatului fundaș și, rămas singur cu Mina, a fructificat. 2-0. La pauză, tabela-i urzica pe băieții din Popești Leordeni. Dulugeac a rămas cu sechele, Cruceană a stat la pândă de data asta, Oancea a trimis riscant în centru și, după trei pași hotărâți, Cruceană a șutat fără finețuri sub bară. 3-0 la pauză. La acest scor, Metropolis trăgea oblonul defensiv. În partea secundă, zidul alb a fost depășit o singură dată, iar în minutul 25, Andrei Oancea a reușit golul în care mai dospesc speranțele ilfovenilor la retur.
Omul meciului: Ionuț Bălan – nota 9