Alexandrescu Sorin

Onesti FC

Mihai Ionel

Onesti FC

Oneștiul a condus ostilitățile în prima parte, plusul de experiență și-a spus cuvântul, reprezentanta Ligii 2B fiind formația cu relațiile de joc mai bine nituite. Start vijelios de meci. Sorin Alexandrescu a deschis scorul în minutul 5. Corner, vârful oaspeților a rămas nemarcat în careul advers, Crânguș i-a boltat mingea pe frunte, iar golgheterul Oneștiului a pus ridurile pentru 1-0. Imediat, Gicu Murat a egalat. Cu puțin noroc după șutul deviat al lui Iordache, însă cu largul concurs al lui Goagă, cel care l-a pierdut din marcaj, golgheterul Ligii 2A a trimis în poartă din amigdalele porții. Răspuns ferm din partea altui golgheter, același Alexandrescu (57 de goluri în Liga 2B) a șutat necruțător în minutul 8. Lovitură liberă, stâng-torpilă, mingea s-a dus nălucă, nicio șansă pentru Buhă, spectator de gală la execuția adversarului. Sfârșitul mitanului a adus desprinderea pentru Onești. Pe sitemul “uite- acuș, acuș, acuș mai dă una și Crânguș”, atacantul oaspeților a înscris cu un lat ferm din interiorul careului, Marian Nistor fiind altruistul la acesată reușită. 3-1 la pauză și se părea că Oneștiul controlează partida în mod satrap. În partea secundă a ajuns la teren și George Dumitru, un fel de Adrian Cristea de la FC Onești, acesta a abuzat de minge, exprimarea oaspeților din prima parte, una productivă, oportunistă, direct pe poartă, s-a transformat într-un vertij meridional, pase în latul terenului, cursivitatea având de suferit, iar Alexandrescu fiind declarat nul în mitanul secund. Iar New Team a reușit singurul gol al reprizei și, prin punctul lui Iordache din minutul 34, oaspeții țin flambată lupta pentru calificare în această confruntare.
Omul meciului: Sorin Alexandrescu – nota 9,5