Balan Laurentiu

Electrictelecom

Petre Gabriel Catalin

Derby-ul a dezamăgit în prima repriză. Absențe sonore în ambele tabere, Hotobocescu a îmbrăcat parpalacul lui Felix Magath, Urban nu a avut schimbări la dispoziție, lot fix, Electrictelecom fiind lipsită de aportul unor piese de rezistență: Necula, Oprea, Radu Ciupitu, Buzică. Prima repriză a picurat câteva ocazii la ambele porți, cel mai important moment fiind penalty-ul ratat imberb, șut peste poartă, de Alexandru Ion. Partea secundă a părut puțin mai condimentată cu ingredientul spectacol, Stochiță a fost la o fază de VAR de deschiderea scorului, finalul partidei aducând și goluri. În poarta lui Costache. Fază excelent croită de vicecampioană. Oaspeții rămân cu mâinile pe sus, ca la o hemoragie nazală, protestând pentru un fault în marginea terenului, la un duel ca pentru centura neagră între Petre și Achim, Electric repune și brodează o acțiune de fotbal-spectacol. Ciupitu, deviere perfectă Bălan, centrare ideală Moangă și, din gușa porții, neobositul Laurențiu Bălan atacă buturile și trimite în plasă. Poți preda geometria gimnazială cu o asemenea acțiune. Chiar la ultima fază, Bogdan Niță aprinde artificiile cu o reluare din propria jumătate în poarta părăsită de Costache. 2-0, victorie uriașă pentru Electrictelecom, Urban iese, cel puțin pentru moment, din vâltoarea luptei pentru titlu.