Nistor Marian

Onesti FC

Mihai Ionel

Onesti FC

Campioana în exercițiu nu-și găsește cadența în noua ediție și suferă al doilea eșec în trei etape. Lipsită de piese grele și cu o prezență la limită la teren, fără vreo rezervă, Old New Stars n-a contat în duelul cu Oneștiul. Partidă fără esență, fără nerv, un succes de ținut minte pentru gazde, o răzbunare dulce după o finală de cupă peirdută când Mihai Ionel nu albise tot. Scor nul, fără prea multe de notat până în minutul 7, iar tunarul Alexandrescu deblochează jocul. 1-0 pentru Onești după un un-doi care a lăsat fără reacție trupa blaugrana. A fost 2-0 în pauză, Arsene fiind la locul potrivit, așa cum era Henry pentru Arsene Wenger pe vremuri, la Arsenal. Repriza secundă pornește practic de la 3-0 și ucide orice urmă de speranță de care Petre Marin&Co. se legau. Până în minutul 30 se face 5-0, dubla lui Nistor înroșindu-i de furie pe campioni. Debusolați și fără șansa unei remontada istorice, Old New Stars capitulează, nu înainte ca Dumitru să-și treacă numele pe lista marcatorilor şi să bifeze golul de onoare pentru campioni. Setul la 1 este administrat de Arsene, iar K.O. -ul vine din gheata lui Popescu (7-1). Rezultat șocant pentru Old New Stars, formaşie care trebuie să strângă repede rândurile dacă vrea să-și apere titlul. Oneștiul bifează primul succes din noul campionat, echipa a relaţii de joc, oferă un fotbal bun şi, după două remize în debut, se anunţă o nucă tare la revenirea în Liga 1.