Constantin Miguel

Sporting Bucuresti

Constantin Valentin

Matei Alexandru doarme cu clasamentul sub pernă. Sporting are un start de sezon perfect, singura echipă cu punctaj maxim din Liga 1 după trei runde (!). O nouă victorie pentru alb- verzi după un meci greu, Iacobinii a făcut un joc bun, a stat excelent în teren, iar după trei sferturi scurse din meci, tabela rămânea încremenită, 0-0. Din nou şi-a donat geniul Miguel Constantin. În minutul 30, golgheterul leilor şi-a pus amprenta peste un nou succes. Şut incredibil din afara careului, balonul s-a dus ca o torpilă în tavanul porţii, direct sub transversală şi Sporting jubila după alte trei minute. Acţiune de OSCAR în marginea terenului, Robert Dobra are un ochi în ceafă, inventează un călcâi pentru Luis Tudor, acest ţâşneşte spre careul advers şi finalizează dintr-un unghi complicat, cu larga complicitate a portarului advers. 2-0, iar Sporting demonstrează că este mult mai matură în această ediţie, avantajul este sigilat şi pus în rastelul clasamentului, alte trei puncte şi urmează duelul cu Ares IPA. Iacobinii, deşi a început cu un succes campionatul, a continuat cu două eşecuri sudate, trei puncte în 3 jocuri şi un deja vu amar. Echipa joacă fotbal de calitate, însă nu strânge puncte.