Balan Ionut Madalin

Metropolis

Costea Gheorghe

Metropolis

Campioana în exercițiu de la Victory Cup, Old New Stars a mai făcut un pas greșit și pare imposibil să-și apere titlul, deși etape ar fi suficiente. Chinuită de locul în clasament, Metropolis este greu de clintit, mai ales când nevoia de puncte este vitală. Joi seara la Smart Arena am avut partea două reprize în oglindă. Bălan a spart gheața cu un gol marcat repede, iar egalarea roș-albaștrilor a fost la fel de promptă. Ghionea a speculat pasa lui Bogdan și a readus Old New Stars în meci. Bălan s-a remarcat cu încă o reușită peste două minute. Bogdan Dragoș a mai inventat un assist, de data asta pentru Chircalan, iar scorul pauzei a înghețat la 2-2. La reluare, Chircalan o aduce pentru prima dată în avantaj pe Old New Stars. Cu presiunea locului firav din ierarhie, Metropolis a accelerat și a întors scorul în două minute. Lerban și omul serii, Bălan, autor de tripla, au făcut 4-3 pentru Metropolis. Rămasă în 10 după eliminarea lui Vlădescu, Metropolis n-a mai ținut pasul până la final și Petre Marin a egalat la 4, cu 4 minute rămase din meci. Metropolis este la 4 puncte de zona grea a clasamentului, dar lupta este departe de a fi închisă.