Manea Catalin

Friends

Gologan Marius

Friends

Prezență bună de ambele părți, un meci plăcut, cu multe acțiuni și șapte goluri. Prima parte a fost mult mai echilibrată și, după ce Cătălin Manea a deschis scorul încă de la imn (1), Iacobinii a egalat prin Dorian Panaite (8). Burlacu și-a făcut o minge cu prelungitor, Panaite a recuperat într-o zonă de criză pentru verzi, apoi a finalizat cu rafinament, șut plasat pe lângă portar. Aflată în lupta pentru titlu, Friends nu a lăsat lanterna roșie să-i strice balul, astfel că, pe final de prim mitan, Theordor Duțu și același Cătălin Manea au semnat desprinderea. 3-1 la pauză. Primele zece minute din partea secundă au fost oarbe, apoi combatantele au descărcat pe rând în năvodul portarilor. Friends a schimbat liniile ca la hockey, la proximitate de șase minute, iar pe final a mai punctat de două ori. Portarul scoate cu o fandare șutul lui Manea și, oportunist, din gușa porții, Alecsa îndeplinește o formalitate. Două minute mai târziu recidivează și Theodor Duțu. Burlacu inițiază o contră, scoate pentru Duțu, cel care, cu un stâng violent, trimite în tavanul porții, sub transversală. Se termină 5-2, Maria și Guiu scapă spre poarta adversă, colaborează perfect și pun sigiliul unui joc controlat de Friends.