Balan Ionut Madalin

Metropolis

Costea Gheorghe

Metropolis

Duel pentru supraviețuire în runda a șaptea a ligii 1. Metropolis și Ares Ipa stăteau la streașina unui singur succes în noul sezon, așteptând furtuna de la meciul direct. Metropolis se „evidenția” cu 3 eșecuri din ultimele 4 meciuri, iar Ares Ipa abia ce a obținut primul succes din acest campionat. Metropolis simțea presiunea locurilor roșii din clasament și a dat tonul partidei. 2-0 în minutul 3, Dragomir și Mustațea luând asupra lor toate meritele. Totuși, în finalul reprizei, relaxarea dinainte de pauză i-a adus pe Metropolis cu picioarele pe pământ. Popescu și Nica s-au aflat la locul potrivit pentru un 2-2 greu de anticipat în startul jocului. Partea secundă i-a trezit pe gazde, Bălan fiind primul care a schimbat tabela. 3-2 pentru Metropolis și saltul din clasamente peste Ares Ipa încă era disponibil. Șerban a înghețat tabela în minutul 28 și Metropolis a urcat pe 11 după un 4-2 revitalizant cu rivalii de clasament. Revirimentul poate fi consumat și în jocul restanță cu Iacobinii, trupă aflată în declin.