Agoroae Marius

Padurarii DT

Badita Iulian Mihnea

Despărțite de trei puncte și cu forma în carantină, ultimul succes fiind o amintire, rivalele deja istorice de la Victory Cup au oferit un joc deschis, plăcut, cu răsturnări de situație și un final electrizant. Montați ca de fiecare dată pentru un meci cu Sporting, riveranii încep perfect, mult mai motivați, iar după o fază la care fundașii au fost fantoșe, Agoroae înscrie din măruntaiele careului, după un corner executat de Mădălin Dragnea. Repatriatul Filip Cezar egalează în minutul 11, însă Mădălin Dragnea, din bordura careului advers, preia pe piept și șutează puternic într-un balon respins în față de Constantin. Pădurarii nu reușesc să se agate nici de acest avantaj și, la pauză, Matei Alexandru avea un zâmbet malefic desenat pe chipul său tehnico-tactic. Cezar a finalizat o acțiune preparată de Constantinescu, cursă din propria jumătate, apoi pivotul, cu complicitatea fundașului Cristea, întoarce serviciul și livrează assistul pentru vitezistul de la Sporting. 3-2 și partea secundă are de toate. Ocazii, alte răsturnări de situație, spirit, luptă, pete de sare în bumbacul tricorilor, suflet, rahat, fainoșag. Spectacol! Veteranul Ninel Niculescu îi bagă pe pădurari în joc cu un autogol (22), e 3-3, iar zvârluga Constantinescu readuce Sporting în avantaj (26). Ultimele 10 minute sunt de Aspacardin, Agoroae are un șut ireal din unghi, Vali Constantin e surprins, însă e 5-4 după ce Lunic urmărește și julește transversala, bară-gol. Și isteria continuă în ultimele cinci minute. E 5-5 după ce Dragnea jr inventează o pasă în amigdalele porții pentru Agoroae, iar acesta, după ce face un triplu axel cu mingea la picior, șutează violent de sub mucii lui Constantin, 5-5. Și mai avem! La ultima fază, Sporting primește lovitură de penalitate, după ce Dragnea are o întoarcere de trunchi a la Alina Dumitru, însă Mihnea Bădiță e erou în raionul Moghioroș -Tricodava și parează șutul de plastelină al lui Constantinescu.