Dinca Sorin

Friends

Mocanu Florin Catalin

Fan Courier FC

Noul lider din Liga 1 avea, teoretic, un meci ușor. În practică, Fan Courier este o formație mult mai legată, a învățat lecția tactică, iar Friends a lăsat ceva sare în bumbacul tricourilor pentru o victorie de traseu. Burlacu pune piciorul la o minge în careu, însă are ristul pătat cu ghinion, mingea sare în propria poartă și curierii ponesc perfect, avantaj în minutul 3. După ce Mocanu a fost panteră între buturile formașiei în alb și albastru, Croitoru a reușit să egaleze în minutul 14. Pasă inspirată de la Dincă, Croitorul îl lungește portarul și șutează în poarta goală. Apoi ghinionul bântuie din nou echipa lui Manea. Croitorul rașchetează un balon care prinde o boltă nocivă și aterizează în plasa nevinovatului Marius Gologan. Același Croitoru obține o lovitură de penalitate, 6 erori pentru curieri, iar Manea nu iartă de la 9 metri. La pauză, scorul stă agățat într-o surpriză. La reluare, Friend preia, pentru prima oară în acest meci, avantajul. Același Dincă e genial, prelungește pentru șutul lui Manea, iar golgheterul verzilor nu iartă și trimite fără speranță pentru Mocanu la colțul scurt. Același Cătălin Manea are o cursă marcă înregistrată și liniștește apele. Pentru moment. Damian Lupescu programează un trasor din lovitură liberă de la 15 metri, Gologan e planton, bară-gol, golazo. Curierii speră la punct, însă, în ultimul minut, Vali Năstase pune sigiliul pentru o victorie logică, însă muncită pentru Friends. Liderul își păstrează fotoliul cald.