Ursu Lucian

FC 1 Decembrie

Vlad Catalin

Sporting nu traversa cea mai bună perioadă înaintea jocului din etapa a zecea. De partea cealaltă, ilfovenii sughițau la rândul lor, trei eșecuri consecutive. Era un duel al suferinței, un derby al colapsului, din care doar una trebuia să plece acasă cu moralul bandajat. Egalul nu era o variantă. Sporting coboară ușor dar sigur după startul lansat. Nici marți seara nu a ieșit așa cum și-au dorit “leii” lui Matei Alexandru, transformați, de câteva runde, în pisoiași. În două minute, FC 1 Decembrie a lovit de două ori și a pus un 2-0 ferm pe foaie. Putinei,- puștiul teribil de la 1 Decembrie- și Costin au marcat în faze succesive, iar verzii porneau, și la acest joc, cu handicap. Luis Tudor a stabilit scorul pauzei, 1-2, mijlocașul de buznar reușind un golazo de pus pe repeat. La reluare, FC 1 Decembrie a făcut 3-1, Sîrca fiind la finalizare, la capătul unei acțiuni în care defensiva celor de la Sporting a fost șubredă. Reacție de echipă mare pentru gazde, două goluri în câteva secunde, Costin Constantinescu a adus uluiala cu un trasor la vinclu, apoi a tenciuit o acțiune fulgerătoare cu Luis Tudor și s-a făcut 3-3 cu 10 minute înainte de ultimul fluier. Sporting părea pe val și, totuși, finalul a fost al ilfovenilor. Costin Alexandru s-a demarcat impecabil printre tricourile verzi și a împins în plasă mingea pentru golul de 4-3. La ultima fază, FC 1 Decembrie a mai lovit o dată, 5-3, iar Sporting se scufundă în clasament, în timp ce albaștrii se apropie la un singur punct de adversarul răpus în acest duel spectaculos.