Costin Alexandru

FC 1 Decembrie

Vlad Catalin

Reactivată după o perioadă de coșmar, Sporting București nu s-a dezlipit de zona roșie a ierarhiei. Duel de 6 puncte între două rivale la salvarea de la retrogradare. FC 1 Decembrie avea nevoie de victorie la debutul în noul an. Nici verzilor nu le-ar fi stricat un succes în primul joc din 2020. Primul mitan a fost un catenaccio desăvârșit, leii au lovit bara de mai multe ori, repriză albă deblocată de Lixandru la ultimul strigăt al primei părți, cu un șut pe sub portar. La reluare s-a intrat cu altă vână. Albaștrii au trecut la conducerea jocului și n-au mai lăsat ștafeta jos. Lixandru s-a bucurat de dublă, șut necruțător din banda terenului, reușită de calibru, apoi Ursu a notat scorul de forfait la 5 minute după pauză. După 8 minute de acalmie, finalul a fost de coșmar pentru Sporting. Putinei și golgheterul Ligii 1 -Costin Alexandru în dublu exemplar- au trimis scorul la un neverosimil, 6-0. Setul alb a fost stricat de golul de onoare al verzilor, semnat de Badulescu, cu un minut înainte de final. Lupta pentru salvare continuă în prima ligă, iar finalul de sezon se anunță mai flambat decât rețetele dichisite din prelungirea Dorobanților.
Omul meciului: Costin Alexandru- nota 9