Oprea Alexandru

Electrictelecom

Petre Gabriel Catalin

Sezonul trecut, această confruntare se disputa cu titlul pe masă. Afirmația rămâne în picioare și în acest sezon, însă trofeul este pe partea convivilor de la care Electrictelecom. Vicecampioana mai face un pas hotărît spre titlu și trece de rivala Old New Stars după, poate, cel mai bun meci făcut în acest retur. Și colegii lui Achim încep cu o cumpănă, au caracter și, după ce Petre Marin a deschis scorul în minutul 5, iar Dragoș Bogdan a înscris cu un șut elegant la vinclu (8), băieții în galben au strâns rândurile și au întors rezultatul. Oprea – Moangă, o colaborare vintage, gemenii s-au regăsit în minutul 10 și decarul a redus din diferență din apropiere. Stochiță a adus egalarea cu două minute înainte de pauză. Uitat de fundașii adverși în marginea careului, acesta a preluat și a șutat pe lângă falangele lui Matalică. Electric a fost mult mai înverșunată în partea secundă, statutul obliga liderul la asalt, Butucel a recuperat perfect un balon din bocancul lui Petre, Ana a dezvoltat cu viziune, iar Oprea a închis o acțiune fulgerătoare (23). Ultimele 10 minute au adus desprinderea pentru lider. Același Moangă recidivează și cinstește evidența cu un nou gol (32), apoi Old New Stars are o sclipire după scărița de rafinament servită de Alin Iordache și assistul de finețe al lui Dragoș Bogdan. Și Old New Stars riscă, “schema Trefilov”, Petre Marin intră în poartă, însă campionii sunt comisionați. Radu Ciupitu se scutură de ghinion și reușește un gol cu ecou, reluare din propria jumătate, Petre este surprins pribeag, departe de poartă, iar mingea prinde spațiul porții. Oprea se cinstește cu un nou gol în ultimul minut, este omul meciului, chiar dacă Paul Butucel a făcut o partidă perfectă la mijlocul terenului. Electrictelecom mai trece de un hop și rămâne în fruntea clasamentului.