Marinescu Vlad

Batranii

Rosu Alexandru

Batranii

Meci fără miză, singurul scop al celor de la Bătrânii fiind, în continuare, ungerea lui Vlad Marinescu în vârful topului de cel mai bun marcator. Practic, Marinescu trage să-și păstreze gheata din sezonul trecut. Meci perfect pentru decarul alb-albaștrilor, victorie, atacantul a reușit o manita și a urcat, la zi, pe prima treaptă în topul tunarilor ligii 1(47 de goluri). Start fulminant și, după ce Pușcă a deschis focul (7), Marinescu a sudat o triplă (8,9,13) și a mai ratat o benă de ocazii. Fără vreun orizont în joc, cu Andrei Crețu la păstrare pe margine, Oneștiul egalează prin Daniel Kassai. 3-1 la pauză, recitalul lui Marinescu continuând în partea secundă. Combinație cu “fratele” Paraschiv, un nou calup de ratări, bară, apoi Oneștiul își simte orgoliul terfelit și reacționează prin Alexandrescu și recidiva lui Kassai. Și Marinescu mai avea cartușe. Alte două reușite pe final, practic golurile care-l propulsează în fruntea topului, la două lungimi de rivalul Costin Alexandru. Joc consistent făcut de Bătrânii, Oneștiul, în umila părere a autorului, trece prin cel mai slab meci din acest sezon și, poate, din sutele pe care le-a disputat la Victory Cup Casa Pariurilor.