Constantinescu Costin

Sporting Bucuresti

Constantin Valentin

Sporting, pacientul Ligii 1, în cădere liberă de mai bine de două luni, reușește surpriza zilei și smulge două puncte din visteria liderului la zi, Friends. Sporting și-a depășit condiția, a jucat cu inima, Vali Constantin a fost zeu între buturi, Friends a prins o zi fără karmă. Acțiune frumos croită de gazde, Costin Constantinescu este la finalizre, defensiva celor de la Friends este descifrată cu pase rapide. Liderul a forțat și, în epilogul mitanului, Sorin Dincă a reușit să egaleze după o gafă cât flama de la Cernobîl a lui Lunic (19). Repriza a doua a fost condimentată cu o benă de ocazii de ambele părți, jocul a plăcut, golurile fiind picurate târziu, în vertijul finalului de joc. Gheorghe Cîmpeanu are un control magic al balonului în marginea careului, Vali Constantin este făcut față-verso cu două fente, apoi șutul aduce uralele băieților de la Friends. În prelungiri, liderul e imberb la o lovitură liberă, practic ultima fază. Contantin Miguel a prelungit pentru Constantinescu, cel care a șutat la colțul lung fără apel. 2-2, final de meci, două puncte irosite de Friends, un punct mare pentru Sporting, poate un nou punct de plecare.