Stoica Mihai- Marin

Luceafărul

Popescu Mihai

Luceafărul

Luceafărul amenința cu o formă bună încă din meciul cu Ludicom, băieții în albastru au chinuit liderul incontestabil, iar acum a venit rândul celor de la 6 cu1, o altă formație de gală din această serie. Partidă echilibrată și, după 13 minute disputate în orb, fără gol, însă cu un ritm bun, o gafă a deblocat statistica. Aruncare de la margine pentru giuleșteni din fieful Luceafărului și mingea se scurge, agonizant pentru gazde, printre picioarele portarului dincolo de linie. Gazdele nu sunt timorate de încasarea acestui gol burlesc, astfel că, la nici două minute, un alt gag aduce egalarea. Roată e ezitant și donează un balon, în timp ce beneficiarul Stoica pune funda cadoului și șutează perfect în vinclul colțului lung. 1-1. Dănălache iese la rampă, primește un balon în coasta terenului advers, are un fundaș pe post de rucsac, se debarasează de acesta printr-o înșurubare perfectă, culcă portarul și înscrie după o acțiune demnă de patrimoniu. Giuleștenii s-au alintat cu un avantaj firav la pauză, însă Luceafărul a scris un scenariu singaporez în partea secundă. 2 pauză- 1 final. Stoica are noroc, o minge cu pretenție de centrare sare din bară în gheata lui, iar acesta nu ezită. 2-2 și încă 10 minute de joc. Luceafărul construiește o acțiune în teritoriul advers, mingea curge ca la rugby și traduce tot terenul, Stoica deschide pentru Dumitru, iar acestuia-i zâmbește, larg, colțul lung. Revenire pentru Luceafărul, echipă care s-a cantonat perfect și și-a păstrat avantajul de papiotă, victorie uriașă și salt pe ultima poziție a podiumului, Acumen fiind expropriată de această poziție de grație.