Rasdan Valentin

Chiajna Team

Dumitru Mihai Alexandru

Chiajna avea mare nevoie de victorie pentru a rămâne în anturajul locurilor de baraj. După trei meciuri fără succes, ilfovenii păreau mobilizați în fața unui adversar fără busolă, în degringoladă, pradă în vertijul retrogradării. Partidă fără istoric, Chiajna a făcut show și și-a demantelat rivala. Gol de la imn pentru Armeanca (1), apoi, până la pauză, Răsdan, Ruse și, din nou, Armeanca au instaurat dictatura formației oaspete. 4-0, mitanul secund fiind pretext de finisat golavarajul pentru echipa lui Florin Iordan. Ruse termină cu o triplă și își ornează statistica în lupta pentru titlul de golgheter în această serie, Răsdan îl copiază, trei goluri și pentru el, în timp ce Nagy, cu o singură reușită, participă la hecatomba livrată adversarului. Și dacă tot am pomenit și de SC 22, golul de onoare, un fel de satisfacție platonică la acest rezultat neverosimil, i-a aparținut lui Adrian Popescu (33). SC 22 pare o echipă aflată în lichidare de stoc, zace în suburbia acestei serii, locul 14, cu mai multe meciuri disputate decât puncte câștigate, 13. Chiajna rămâne în calcule și, cu un joc mai mult față de Acumen, ocupă ultimul loc care validează prezența în barajul promovării.