Vlad Florentin Aurelian

Acumen

Dragomir Daniel-Catalin

Acumen

O întâlnire între două formaţii neînvinse înaintea duelului direct. Acumen joacă fotbal, are calitate şi mai are ceva, probabil cel mai bun atac din competiţie. Cuplul Ghereş Vlad Florentin este o armă de distrugere în masă a apărărilor adverse, în timp ce portarul Dragomir pare o stâncă. Prezenţă bună în miez de noapte pentru ambele formaţii, chef de joc, iar băieţii în portocaliu încep răvăşitor. Gemenii golului lovesc din start, Vlad Florentin deschide scorul (6), apoi Ghereş majorează diferenţa (11). Vlad Florentin a trecut la servire şi, în minutul 11, a livrat un assist pentru Alin Alexandru, iar după ce Deportivo a redus din diferenţă – Craiovan deviază în poartă şutul cu valoare de pas decisiv al lui Ursu- Florentin recidivează (19). 4-1 la pauză, Acumen îşi valida superioritate la umbra acestui avantaj ce părea hotărâtor. Acelaşi Vlad Florentin a fost şi pe afişul părţii secunde, atacantul de la Acumen a plutit pe teren, încă două goluri şi un assist pentru acesta, Radantu şi Rotaru s-au mai trecut, din partea oaspeţilor, în statistică, în timp ce Deportivo a edulcorat o înfrângere haşurată încă din prima parte prin Claudiu Petre (35) şi Dragoş Craiovan, ultimul pentru dubla personală (40), o palidă satisfacţie. Două victorii şi un egal pentru Acumen, locul 2, Deportivo pierde primul joc şi rămâne pe 8 într-un clasament încă crud.