Vlad Florentin Aurelian

Acumen

Dragomir Daniel-Catalin

Acumen

Autorul și-ar fi pariat și mătreața pe un meci cu multe goluri. Iar succesul ar fi fost garantat într-un meci în care formațiile angrenate au un ADN ofensiv. 16 goluri, Acumen își revine, Wizards, cu o prezență schematică la teren, ratează posibilitatea de a se închega în lupta pentru pozițiile de baraj. Acumen începe furibund, 3-0 după un demaraj de raliu, Vlad Florentin are trasorul pregătit, doppietta de senzație în start (3 și 6), apoi Alin Mihai Alexandru fructifică gestul de cavalerism al lui Radanțu. Repriza continuă ccu debit de ascadă în ambele porți, deschide balul și Wizards, Marian Cristea este la finalizare (13), însă palida reacție a vrăjitorilor este anulată de o nouă avalansă iscată de determinații adversari în portocaliu. La pauză, speranțele gazdelor erau radiate, 7-2, Vlad Florentin și-a continuat show-ul, a umplut afișul, Alexandru Mihai a bifat dubla, Radanțu a lăsat altruismul și l-a convertit în oportunism, de partea cealaltă, a ținut evidența călie, Dinu Andrei. Fără istoric, cu fine aminențări ale vrăjitorilor, care s-au apropiat la 7-4 după un start mai bun de repriză, partea secundă a curs spre un succes limpede pentru Acumen. Triplă pentru Alexandru Mihai, manita pentru Vlad Florentin, a înscris și Rotarl, reprezentație de 10 pentru Acumen… de 10-5, după ce Marian Cristea a hașurat tripla personală, iar energicul Băicuș o doppietta de complezență.