Alexandru Bobric

Borussia București

Andronache Florentin

Meci de gală pentru Borussia. Prezență bună, Ionuț Prutean a resuscitat această echipa, porecla lui fiind Smurd de la Victory Cup. Un meci în care nemții și-au sufocat adversarul și l-au răpus de o manieră cât se poate de clară. În plus, Borussia a făcut și spectacol. Start echilibrat și Acumen deschide scorul după pasa de decar autentic a lui Radanțu și reluarea, de sub mucii lui Andronache, a golgheterului de clasă, Florentin Vlad. Și asta a fost toată arderea favoriților, combatantele fiind despărțite, înaintea meciului, de 15 puncte! Niță a adus egalarea după ce a subtilizat un balon din limba bocancului unui fundaș indolent, șut plasat, 1-1, apoi Bobric, cu o nălucă de la mijlocul terenului, i-a deschis coșmarul portarului Dragomir. Practic, după pauză, Borussia l-a trimis la un consult oftalmologic pe goalkeeperul de la Acumen. Vlad a înscris de la mijlocul terenului (22), Bobric a deviat cu vârtejul din creștet o minge sub bară (22), Samson a prins un voleu ferm (30), iar Gicu Murat, după ce și-a scos nasul acvilin din pământ și a sesizat portarul pribeag, departe de poartă, a reușit golul serii cu o execuție de finețe. Curcubeu din propria jumătate, gol de standing ovation. 7-1, cuvintele sunt de prisos, seară de bere pentru Borussia, Acumen a fost demantelată, nemții par departe de grijile retrogradării care i-au bântuit mult timp în acest sezon.