Ivan Bogdan

Urban Events

Costache nicolae daniel

Urban a reușit o victorie de blazon în fața unui adversar care a dominat, o mare perioadă, Liga 1, însă care, lamentabil, a pierdut titlul din cauza lipsei de experiență. O partidă între două formații cu un bagaj tehnic impresionant, echipe legate, însă uneori, sub tensiune, cu exprimări imberbe. Combatanetele au început destul de energic, terenul s-a transformat în camera de gardă secția ortopedie în primele 10 minute, iar oaspeții au reușit să deschidă scorul prin Grigore (11). Bogdan Ivan a manevrat un balon în marginea careului, adversarii i-au admirat dansul, iar Ivan a pasat perfect în gușa porții, 1-0. Efectivele s-au rărit, Bălan și Braga au mers la cabine, iar de aici partida s-a consumat pe contre până spre finalul meciului. Electric a egalat în minutul 37 prin Alexandru Oprea, Bordei a scos inteligent un balon pentru șutul golgheterului, cel care nu a ezistat și a reacționat din prima. Elecrictelecom a forțat pentru a mai avea o sursă de speranță la titlu în ultima rundă, însă adversarul a surprins pe contră, Bogdan Ivan l-a comisionat pe Petre Gabriel cu un șut la capătul unei acțiuni personale, iar la ultima fază, Urban a sigilat evidența, tot pe contră, într-un moment în care poarta era goală, gazdele atacând cu tot cu portarul. Final de poveste pentru Electrictelecom, cu un plus de maturitate, echipa ar fi putut realiza o imensă surpriză în istoria Victory Cup.
Omul meciului: Bogdan Ivan – nota 9