Radantu Ionut Alexandru

Acumen

Munteanu Dalin Alexandru

Acumen

Desprinsă de restul plutonului, Ludicom Art privea relaxată un duel pentru locul secund al seriei. Favorită părea Luceafărul, cel puțin dacă ne luam după clasament. Una din revelațiile de la Victory Cup, Acumen se descurcă de minune din postura de nou-promovată. Duelul pentru locul 2 înaintea vacanței a avut reprize diametral opuse. Dacă la puază a fost 1-0 pentru Acumen, partea secundă a fost mult mai vie. Radantu a deblocat tabela în minutul 5, în timp ce Vlad a făcut 2-0 imediat după pauză. N-au reușit să înțeleagă golul 2 că cei de la Luceafărul s-au mai pricopsit cu un gol. 0-3 cu Acumen după 23 de minute, părea de necrezut pentru una din favoritele seriei. Dezastrul Luceafărului a fost completat de Alin Alexandru. 0-4 cu 10 minute rămase din meci și reacția trebuia să fie perfectă. Imediat s-a făcut 1-4 prin reușita lui Mihalache dar apărarea Acumenului s-a descurcat bine deși presiunea a fost remarcabilă. În ultimele 3 minute Acumen a mai primit două goluri, scorul s-a dus la 3-4 dar n-a fost timp de emoții pentru că Rotaru a închis jocul la 3-5. Continuă surpriza numită Acum, iar Luceafărul așteaptă returul din cupă dintre Oțelul și Lazio pentru a-și putea afla ultimul adversar înainte de vacanță.