Morosanu Robert-Gabriel

Aripile Bucuresti

Gheorghe Zamfir

Surpriză în Liga 2A! Aripile, formație aflată în mahalaua seriei, a reușit să o încurce pe Acumen, echipă cu pretenții, locul 6. Acumen nu se regăsește după revenirea din vacanță, după ce a fost snopită de liderul Ludicom, un nou pas strâmb menține un moral șubred. Outsiderii și-au depășit condiția, au stat bine în teren, l-au anihilat pe Vlad Florentin, principalul pericol pentru poarta lui Gheorghe Zamfir fiind șters. Scor băgat la clor timp de mai bine de 30 de minute, partida nu a fost foarte ofertantă, cei doi portari fiind la post la timidele șarje ofensive. Cu 9 minute înainte de final, Gabriel Moroșanu a hașurat o surpriză de proporții. Corner, mingea s-a scurs până la 10-12 metri, iar Moroșanu nu a ezitat, a șutat din prima, plasat, exact, robinsonada lui Dragomir fiind în zadar. 1-0 și Acumen dansa cu umilința. S-a sesizat din oficiu golgheterul Vlad Florentin, cel care a ieșit la rampă când situația frigea mai tare. Mustățea a croit perfect în bandă, s-a debarasat cu mingea la picior de un adversar și a pasat cu proces verbal pentru un assist de zile mari. Venit la bara a doua, Florentin nu putea ierta. Și așa a rămas, 1-1, entorsă pentru Acumen, Aripile prinde…aripi, un rezultat bun, după un joc de travaliu, în care celeștii au alergat mult, s-au dublat, au arătat ca o echipă.