Vlad Daniel Ștefan

Borussia București

Andronache Florentin

Borussia este o formație cameleonică, Deportivo are nevoie de confirmări. Debutul partidei este incandescent, Mamadou se află unde nu trebuie, iar șutul lui Claudiu Ionescu este deviat în poartă de către jucătorul de culoare. Imediat, Bobric își lasă adversarul din marcaj pe drum, șutează ferm și îndreaptă gafa colegului din defensivă. 1-1. Combatantele merg cap la cap, ca la canotaj, experiența lui Claudiu Ionescu erupe din nou și, în minutul 9, fostul stelist, mult mai pufos cu trecerea anilor, șutează necruțător. Borussia e în gardă și dă replica la fel de repede. Vlad Daniel driblează portarul și trimite în poarta pustie. 2-2, patru goluri în 10 minute. Cu trei minute înainte de pauză, Mamadou nimerește și poarta care trebuie. Cursă solitară, Sandu Tudor scoate șutul africanului, însă acesta încearcă și cu celalalt picior după ce Claudiu Ionescu se o cocupă de subtilități în zona de avarie a defensivei lui Deportivo. Reluare la colțul scurt și Mamadou este ciufulit de colegi. Deportivo este comisionată din nou în gingia reprizei, defensivă de porțelan chinezesc, iar Samson se lasă perfect pe minge și nu-i dă vreo șansă lui Tudor. 4-2, pauză, partea secundă rămâne ofertantă. Borussia încearcă să-și cimenteze avantajul, însă adversarul nu renunță. Micu, invizibil în prima parte, preia comanda. Este susținut de Ionescu, cel care l-a făcut față - verso pe un adversar și Deportivo păstrează speranțe pentru punct sau puncte (27). Oaspeții sunt visători din nou. Lovitură liberă, nu se stă lângă minge, iar Samson, fără să ezite, trage prin surprindere. Prutean speculează la rândul său peste un minut și pune victoria echipei sale în plic, 6-3.