Tamas Fernando

Wizards

Dragomir Cosmin

Wizards

Ambele formații tănjeau la poziția secundă. Egalitate de puncte între combatante, ADN ofensiv și un debut în forță. Florin Iordan a plesnit o minge dintr-o poziție laterală, Dragomir a ridicat mâinile precum Lăscărică sub amenințarea revolverului comisarului Moldovan, iar balonul, după ce i-a făcut cărare pe mijloc portarului, s-a oprit în plasă. Ilfovenii au rămas mai bine ancorați în joc și, după alte patru minute, un spinner perfect a fost finalizat cu un șut din prima, la fir, de către Trandafir. Fernando Tamaș le-a dat trezirea vrăjitorilor. Cu bagheta ruptă după un start ratat, experimentatul lor coleg a livrat un stâng de la 12 metri și a făcut 2-1 (15). Chiajna și-a refăcut avantajul prin Ruse (17), acțiune fulger, șah-mat, 3-1, pauză. Wizards s-a metamorfozat în partea secundă, fără vreo schimbare la dispoziție, Chiajna a scârțâit, iar vrăjitorii au preluat controlul. Nagy a fost inportun în propriul careu și a trimis în propria poartă (24), apoi Tamaș și-a calibrat din noul stângul letal și a făcut mingea rachetă. Șut sub bară de la distanță, au aplaudat și adversarii și este 3-3. Ultimele 10 minute au risipit misterul. Iordan a reușit dubla (33), însă Chiajna a rămas fără aer. Cristea a câștigat o contră la mijloc, a verticalizat până la Tamaș, iar acesta, după ce s-a pătat cu glorie, a găsit și altruism. Assist pentru Bărbulescu, cel care, din gușa porții, nu a iertat. Wizards a simțit că adversarul nu are suflu, s-a dus în valuri peste defensiva celor din Chiajna, iar Nagy trebuie exorcizat. Un nou autogol pentru fundașul gazdelor, caz de mir și rugăciune, așa ghinion vezi mai rar chiar și pe teren redus. Succes obținut cu multă sare în bumbacul tricourilor pentru Wizards, echipa urcă pe poziția secundă și speră la revenirea în Liga 1.