Alexandru Ioan Cristian

Acumen

Dragomir Daniel-Catalin

Acumen

Derby decisiv pentru locul 2 în eșalonul second. Cu un succes în primul meci din 2020, 6cu1 se putea desprinde pentru poziția secundă. Acumen a venit la teren cu armele pregătite să-și asigure prezența la baraj. Cu o singură victorie în ultimele 4 jocuri, Acumen părea condamnată să riște. După ce s-au adulmecat în start de meci, cele două rivale s-au năpustit asupra porților adverse în a doua jumătate a reprizei. Anghel a spart gheața după 12 minute cu șut ce aduce aminte de brazilianul Adriano de pe Meazza din Milano. Egalare a venit până-n pauză după un atac supranumeric, finalizat din fața porții de Vlad. Repriza secundă a adus cu golul de 2-1 al celor de la Acumen. Radanțu a trimis în plasă dupa ce portarul giuleștenilor parase prima încercare. 6cu1 egalează cu 10 minute înainte de final. Dănălache finalizează perfect o acțiune de atac superbă a negrilor. Finalul e încins. Giuleștenii ratează uluitor, iar cu 2 minute înainte de ultimul fluier, energicul Alexandru se desprinde din marcaj și Acumen e iar în avantaj. Fără timp de reacție, 6cu1 mai primește un gol. Vlad transformă de la punctul cu var și aduce 3 puncte mari pentru Acumen.
Omul meciului: Ioan Cristian Alexandru – nota 9,5