Botea Andrei-Marian

Aripile Bucuresti

Militaru Andrei Cristian

Începem cu un joc de cuvinte rupt din burtierele emisiunilor de sport. Dristor și-a frânt Aripile. Diferență de 11 puncte între combatante înaintea fluierului de start. 11 puncte plus un gol în minutul 8. Mincu speculează o eroare de marcaj din defensiva adversă, fază clasică, repunere de la margine, reluare din prima din careu și e 1-0. Aripile, cu un lot revizuit, întărit și numeros, a preluat controlul, a împins liniile și, cu două minute înainte de pauză, copy paste la poarta cealaltă. Repunere de la margine, de data asta Moraru își pune zulufii pe minge, portarul se bâlbâie și mingea, cu solzi pe ea, alunecă după linie. 1-1 la pauză. Partea a doua aparține outsiderilor. Se activează Botea. Dublă în același minut, 22. Pentru început un șut sec din afara careului, apoi un balon plasat cu precizie de șubler la colțul lung, după un contraatac purtat în superioritate. Dristor revine prin Pescaru, decarul se debarasează de fundașul din marcaj și șutează fără apel lângă bară (24). În ultimele 10 minute, programul le-a aparținut băieților de la Aripile. Doppietta Moraru (31), apoi Botea-show. Poker pentru acesta, șut prin portar dintr-un unghi mort, plus un alt trasor dintr-o lovitură liberă în care zidul celor de la Dristor s-a făcut țăndări înainte de lansarea executantului. Set Aripile, echipa ia liftul în clasament, evadează din beciul seriei și se cazează pe terapeutic loc 10. Dristor poate aluneca până pe 7.