NICA ANDREI

Dristor Predators

BOITAN COSMIN-VASILE

După catastrofa cu Acumen, când au condus cu 3-0 și au pierdut lamentabil (s-a întâmplat și la case mai mari), Echipa din Vis pare că a rămas cu sechele. Ieșită din cursa pentru baraj, vertij în care a intrat după o serie năucitoare de victorii sudate în linia clasamentului, Echipa din Vis pare părăsită și de motivație. Dristor, în schimb, este injectată cu încredere, flacăra violet a strâns 10 puncte în ultimele patru runde și este, la zi, pe locul 5, la egalitate de puncte cu Poli, poziția a patra. Echipa din Vis deschide scorul în minutul 9. Argatu trimite din marginea terenului pentru Ionică, cel care preia și reia pe lângă portar, de lângă Dumitru, căpitanul de la Dristor. Reacție destul de rapidă pentru formația viola, Meteleanu își cinstește numărul de pe tricou și decarul de conjunctură pasează perfect pentru Nica, cel care, din poziție ideală, nu ezită (12). Dristor are mai mult mingea, Echipa din Vis joacă mai bine tactic, evidența îngheață până în minutul 38, când același Nica, uitat la bara a doua de o defensivă adormită, pune crosa la șutul centrare transmis de Iordache. Victorie la limită pentru Dristor, iar în această serie, pentru un loc la baraj este concurență ca la ASE. Doi pe loc, trei poziții, șase echipe.