Nita Constantin Alin

Spartan's 2018

Tecaru Dan Razvan

Fără victorie în primele două runde, două înfrângeri care puteau ştirbi stima de sine a spartanilor, formaţia gazdă a intrat pe teren hotărâtă să şteargă debutul fals din acest sezon. Şi a făcut-o perfect. Succes la un scor uluitor, băieţii din Popeşti pot rămâne cu sechele după acest meci, mai precis după o repriză secundă în care au fost declaraţi nuli de un adversar crud. 1-1 la pauză, Constantin Niţă a deschis scorul în minutul 6, acţiune personală, Dulugeac şi Oancea au fost scoşi din joc cu o simplă fentă, apoi Niţă a şutat din afara careului şi l-a executat pe Mihai Stere. Oancea şi-a luat revanşa în minutul 17. Providenţial în faţa porţii, vulpea argintie a trimis în plasă o minge bâlbâită de portarul advers. Ce s-a întâmplat în partea secundă este o lucrare imposibilă şi pentru Urania. Niţă a început recitalul – sau mai bine spus l-a continuat-, 2-1 în minutul 22, 3-1 în minutul 23, iar golurile au curs cascadă în poarta nefericitului Stere, bun încasator în acest mitan. Pe teren a existat o singură echipă, băieţii de la OSLM au fost umbre, Cazac a făcut 4-1, Ichim a terminat cu o triplă (32, 36, 37), Cazac a recidivat (35), au mai punctat Tecaru şi Maria Tudor, hecatomba OSLM-ului fiind oprită de ultimul fluier. Un rezultat care-i va bântui pe ilfoveni, aceştia trebuie să îşi revină rapid după acest duş cu gheaţă, campionatul e lung, startul e ratat.