Pescaru Alexandru-Ionut

Hornets

Suliman-Talip Serhan

Hornets

Un duel între două formaţii neînvinse în primele două runde, Hornets două succese -niciun gol primit-, Solaris un egal şi o victorie. Partidă cu afiş bun, iar combatantele şi-au onorat statutul. Solaris a început mai bine şi Daniel Papuc, excelent angajat dintr-o repunere de la margine, a şutat din cădere la colţul scurt şi a spart gheaţa (3). Albinele au revenit în joc după o imprudenţă a căpitanului Negru, acesta, în încercarea de a respinge o minge, şi-a agăţat în careu un adversar pe care l-a marcat pe ceafă, iar penalty-ul este transformat cu siguranţă de Olteanu. 1-1. Ambele formaţii puteau reveni în avantaj, au ratat ocazii importante, însă, pe final de mitan, a izbutit să înscris şi să preia manşa partidei pentru prima oară în acest joc, Hornets. Alex Pescaru şi-a făcut sens giratoriu un adversar, a reluat în guşa porţii, pentru Edi Petre mingea a avut solzi, portarul de la Solaris nu a reuşit priza, iar din vârful falangelor sale, Florian Stanciu a trimis în plasă. 2-1, pauză. Partea secundă a adus o luptă surdă, Solaris a căutat egalarea, Hornets desprinderea. Prinşi în asalt, cei de la Solaris au fost răpuşi după o contră de manual, George Pascu l-a lăsat pe Alex Pescaru cu orizontul victoriei în vârful ghetei şi, în minutul 35, zarurile erau aruncate. S-a impus echipa mai cumptată, Solaris demonstrează că nu ştie lecţia înfrângerii şi părăseşte terenul vituperând printre gingii.