Vladarean Andrei

RTC

Balas Adrian

RTC

Liga 2B a mai servit o surpriză în această rundă a șaptea. Și de această fată, victima este YBB. Startul lansatu cu patru victorii din tot atâtea meciuri părea că îi ferește de orice emoții la partidele contra codașelor din această serie. După ce Solaris Plant a ieșit din zona roșie datorită succesului cu YBB, iar FCTS a obținut singurele puncte din acest sezon contra aceleași echipe, a venit rândul băieților de la RTC să ia o gură de aer departe de zona roșie. După ce i-au scos din ghete și pe tunarii de la Arsenal 2012, RTC s-a pus pe făcut victime celebre. YBB nu reușește să reintre în ritm și se îndepărtează de locurile promovabile. Prima repriză a fost un monolog al verzilor. După 10 minute de tatonare, Stamate sparge gheața și RTC e în avantaj. Scăpat din marcaj, trimite pe lângă portar așa cum obișnuia Ruud Van Nistelrooy. Nici golul 2 nu evită probleme mari din defensiva YBB. Demarcat ideal în mjlocul careului, Codreanu face 2-0. Vlădărean încheie orice urmă de suspans pentru repriza secundă cu golul din minutul 18. 3-0 la puază pentru RTC, iar partea secundă a mai produs câte un gol în fiecare poartă. Insuficient de atenți în defensivă, YBB nu au putut scoate mai mult, iar pentru ei coșsmarul continuă: urmează Eagles, o aldă codașă din seria B a lii secunde.
Omul meciului: Vlădărean Andrei – 9
Portarul meciului: Adrian Balas