CHIRIAC MIHAI-DAN-DUMITRU

Solaris Plant FC

Petre Eduard gabriel

Solaris speră la locul 4 și avea nevoie de o victorie, New Team, deși în hora pentru titlu, are declarațiile lui Dan Petrescu și spune că a renunțat la deziderat. Partidă spectaculoasă, joc pe contre, iar Solaris dechide scorul după o combinație în raza careului advrs finalizată de Chiriac cu un șut precis, în bolta porții. De altfel, Chiriac avea să fie omul serii pentru Solaris. Papuc a majorat diferența și, după o cursă solitară din propria jumătate, l-a driblat subtil pe Duculescu și a trimis în poarta goală. Până la pauză, New Team avea să ofere o remontada de manual. Șchiopu reduce din diferență (10), Ionuț Negru înscrie în propria poartă (16), apoi Iordache, la ultima fotogramă a mitanului, răstoarnă evidența cu un șut perfect la colțul scurt. Și în partea secundă revenim la Chiriac. Acțiune personală pentru longilinul jucător, șut perfect la vinclu, e 3-3, apoi, în minutul 35, același jucător trage pe jos și-l lasă fără replică pe ciuruitul Duculescu. 4-3, e rândul celor de la Solaris să râdă cu revenirea pe chip. E 4-4 cu două minute înainte de final, Iordache este tratat fără marcaj în afara careului, nu ezită, trage hotărât și-l pune în poziție de Tatăl Nostru pe Edi Petre.