Nita Marinică Daniel

Spartan's 2018

Tecaru Dan Razvan

Spartan’s, o echipă în mare formă, întâlnea FCTS, lanterna roșie în această serie, 3 puncte în 9 runde. Partida a fost la discreția spartanilor, marș de voie, pretext pentru un golaveraj pufos și trei puncte logice. 3-0 la pauză, hattrick de excepție pentru Niță Marinică (7, 8, 13), favoriții puneau parafa pentru acest succes, însă, în partea secundă aveau să livreze și hecatomba pentru un adversar aflat în degringoladă. Cărămidă, pe post de Trușcă între buturi, -seamănă dar nu răsare-, a fost un bun încasator. Niță Marinică și-a continuat reprezentația și a lăbărțat avantajul formației sale până în minutul 27. Tăvălugul spartanilor a dus scorul la un neverosimil 7-0, a înscris și Paul Tecaru (28), apoi FCTS a punctat pentru prima oară. Matei Marina a dat semne vitale pentru jurnaliști, însă adversarul a părut că funcționează pe motor nemțesc. Încă cinci goluri picurate în poarta lui Cărămidă (aka Trușcă), Niță Marinică nu s-a săturat, alte două reușite pentru el, Tecaru s-a mulțumit cu dubla, iar fratele lui Marinică, Constantin, a dat, la rândul lui, cu subsemnatul în rubrica marcatorilor. Și FCTS a mai avut motiv de satisfacție platonică, Ilie Ștefan și Cioc au punctat pentru un rezultat care ustură orgoliul celor de la FCTS, 3-13. După această reprezentație în regim solo, Sparatn’s, cu linia clasamentului de culoarea jadului, verde pe linie, are cel mai bun atac din Liga 2B și urcă pe patru, la un singur punct de liderul New Team. Și ce luptă este la vârful acestei serii!