Rusie Antonio

AS Roma Bucuresti

Festila Mihail

Liderul detașat din Liga 2B a început anul cu un semieșec neașteptat. RTC a rămas fără obiectiv pe final de sezon, un fel de Sepsi în campionatul României: fără emoții cu retrogradarea, fără pretenții de podium. Roma și-a irosit setul de victorii din finalul anului, după, se pare, un Crăciun mai plin decât ar fi trebuit. Meciul a fost împărțit în 3 momente identice. Ca un dosar tras la indigo, n-a fost loc de surprize sau schimbări în ambele reprize. Toate golurile s-au marcat la pachet, unul dupa altul. Rusie a spart gheața pentru capitolini după 13 minute, dar Codreanu a egalat imediat, 1-1 fiind și scorul pauzei. După reluare, Stoica a adus RTC în avantaj, dar nu pentru mult timp. Același Rusie a egalat peste câteva secunde. 2-2, iar finalul avea să fie pe același scenariu. RTC mai preia frâiele pentru a doua oară, dar egalarea se configurează pe loc. E seara lui Rusie, triplă pentru Dzeko de la Victory Cup, iar Roma salvează un punct și condimentează finalul de sezon și lupta pentru locurile promovabile în Liga 1.
Omul meciului: Rusie Antonio- nota 9,5