Coriiu Iustinian-David

Eagles Club Bucuresti

Diaconu Mircea

Partidă echilibrată în Liga 2B. O repriză de conspect reciproc, scor la clor, 0-0, luptă oarbă și doi portari cu mănușile la ei. Mircea Diaconu se evidențiază primul printr-o robinsonadă la colțul scurt, în timp ce Duculescu pare că a împrumutat izmenele fermecate ale lui Gabor Kiraly. Ca într-un joc de șah între alb și negru, combatantele au scurs un mitan fără satisfacții pe tabelă. În partea secundă, destul de repede, Corîiu a deblocat evidența și a condimentat partida. Imediat, Șchiopu a reușit un dribling scurt, a înșurubat un fundaș advers în careul advers și a șutat fără ezitare. Nicio șansă pentru Diaconu. După o repriză fadă, partida avea gust. S-a jucat pe contră, bara s-a opus, iar Eagles a ratat o ocazie cât carul mare, finalul fiind entuziasmant. Corîiu găsește o pasă subtilă pentru Tănase, iar acesta reia în plasă dintr-o poziție ideală, e 2-1 și mai sunt patru minute în clepsidra partidei. Se joacă la tatonare, ambele formații au cinci erori în această repriză și vulturii își frâng aripilile. Ninu execută la boloboc lovitura de penalitate și se termină 2-2, New Team smulge un punct care o plasează pe soclul seriei.