Ninu Emil Ducu

New Team

Paraschiv Daniel-Marian

YBB

Meci nebun, Liga 2B este comprimată valoric, fiecare partidă are intensitate, scântei, nerv și nervi, însă și spectacol. Continuă spinnerul pentru titlul, AS Roma, New Team și Spartans fiind despărțite de doar trei puncte, apoi lupta pentru baraj, din care face parte și YBB este la fel de tumultoasă. Start lansat, Duță deschide scorul în minutul 4, gleznă fină, Paraschiv e boltat și mingea cade la vinclu, însă replica este instantă. Marcă înregistrată Apetrechioaie, cursă pe linia de țusă, șut fără complezențe și Duculescu e spectator. YYB prinde curaj și energicul Petcu apare de nicăieri pentru a relua cu stil pe lângă portar (11), avantaj pe care gazdele-l donează la ultima particulă a reprizei. Acțiune Ducu Nicu în bandă, minge pe tavă pe latul lui Iordache, reluare necruțătoare și e 2-2. Combatantele merg cap la cap și în partea secundă, Bilciurescu iese la rampă repede și face 3-2 în minutul 21, Apetrechioaie livrând assistul, însă New Team egalează peste șapte minute la o fază de VAR și tehnologia de linai porții. La loc comanda, Apetrechioaie își mai face o data treaba, e 4-3 pentru YBB, echipă care nu știe sa-și păstreze bruma de avantaj, are și o benă de ghinion și, după ce a încasat acel gol ciudat, contestabil, mingea-l împușcă în mână pe un fundaș și e penalty. Execută Ducu Ninu, siguranță elvețiană, 4-4. Ce meci! Și nu s-a terminat. YBB are o oportunitate uriașă, însă atacanții par certați, Stan e individualist, încearcă un dribling inutul în locul unei pase pentru Apetrechioaie, la poarta cealaltă, parcă venind o pedeapsă divină, ocaziile se răzbună. Fază cursivă, defensivă de porțelan și Paraschiv, pironit pe linia porții, e învins de golgheterul Iordache. 5-4 și scorul îngheață.