Cocu Emanoil George

United Bucuresti 2

MINCA VASILE

Derby-ul etapei din Liga 3C s-a jucat miercuri seara pe Smart Arena. Revelația Under 40 aștepta replica celor de la United 2, miza fiind locul pe podium. După un egal încins cu Oțelul în runda precedentă, United 2 avea doar varianta victoriei pentru a se apropia de locurile promovabile. Prima repriză a fost un dialog între Cocu și Lupu, doppietta pentru ambii. Din păcate pentru Under 40, cei doi sunt coechipieri, astfel că scorul pauzei a fost neverosimil: 4-0. Două șuturi sub bară pentru Cocu, coroborate cu două ștachii zdravene ale lui Lupu n-au lăsat loc de discuții. Nici după pauză, cei de la United n-au luat piciorul de pe accelerație, astfel că manita s-a trecut singură pe tabelă cu numele lui Ciudatu la semnătură. Scurt moment de respiro al gazdelor și albii profită: 5-1. Ultimul zvâc de ambiție al câștigătorilor l-a avut în prim plan pe căpitanul Cocu. Hattrick după o cursă solitară și un șut perfect. Reacție de orgoliu pe final pentru Matache. Încă două goluri pentru golgheterul Uner 40 și încă un hattrick la activ. Rocadă în clasament, United 2 urcă pe 3 și, astfel, devine o certitudine pentru lupta la promovare.