Telea Alexandru Laurentiu

Cegeka

MINCA VASILE

United Bucuresti 2

Liderul din seria C a ligii a treia, United 2 părea că are meci de antrenament cu Cegeka, vineri seara. Aflată în cădere evidentă, după un start lansat, Cegeka rămâne în lupta pentru play-off până spre final de sezon regulat. Îndârjit și atent la minge precum un câine lup, Liță a deschis repede scorul pentru favoriti și detaliile împingeau United 2 spre un nou succes încă din debutul jocului. Cegeka a revenit repede pe tabelă cu golul omului serii: Telea. Căpitanul Cocu a readus satelitul United în avantaj după 11 minute, dar Cegeka s-a ținut scai și a făcut 2-2 cu 5 minute rămase din meci. Puseu de încredere pe final de repriză pentru lider, care se duce la 4-2 cu golurile marcate de Lupu și Cristea. Revenind pe teren cu avans de două lungimi, favoriții au intrat neîncălziți la reluare, relaxați, cu pectoralii înfoiați, astfel că Cegeka a profitat din plin și le-a comisionat trufia adversarilor. Telea a străpuns de două ori defensiva adversă în două minute și, după 22 de minute aveam un neașteptat 4-4. Liță a recidivate și a readus United 2 în avantaj cu 5 minute rămase din meci. Finalul a fost incandescent după golul din ultimul minut al lui Telea, șut razant. Poker pentru MVP-ul de la Cegeka, care smulge un egal in extremis cu liderul seriei, după un joc curajos, în care oaspeții au pasat mult, iar gazdele s-au certat în van.