Nițoi George

ADA

Niculae Ionuț-Florin

ADA

Pădurarii din Drumul Taberei au improvizat, din nou, între buturi. Cumpătă a fost sacrificat într-un meci tensionat, spectaculos, o primă repriză halucinantă, cu răsturnări de situaţie, şase goluri şi o benă de ocazii ratate. ADA a deschis scorul după o fază cât se poate de simplă finalizată cu o reluare pretenţioasă. Florin Niculae a lansat un balon din propriul careu, Niţoi a urmărit şi, fără să ezite, scăpat dintr-un marcaj larg, a reluat din întoarcere şi a înscris. Tot ADA a punctat. De data asta în propria poartă. Stavaroiu pătrunde în careu, trimite în faţa buturilor, iar Stan împinge balonul în propria poartă, 1-1 în minutul 9. Riveranii întorc rezultatul după o colaborare excelentă între doi jucători clătiţi cu multă experienţă. Mădălin Dragnea pentru Agoroae, atacantul reia precum Ilie Dumitrescu în America 94, cu latul din prima şi e 2-1. Niţoi George s-a specializat în goluri superbe. Stan catapultează un balon peste linia defensivă a adversarului, iar Niţoi se face şurub din nou şi reia pe spate. Golazo. E 2-2. Nu pentru mult timp. Gazdele au un strop de noroc, iar şutul lui Somnea îl mângâie pe cocoaşă pe Agoroae şi aterizează în vinclu. Şi repriza nu s-a încheiat. ADA nu cedează, eternul George Niţoi hăituieşte apărarea adversă şi primeşte mingea la pachet după un mitan de pus în ramă. 3-3 în minutul 17. Defensiva gazdelor e prietenoasă cu adversarul, atacantul preia în careu, face ce vrea şi finalizează simplu. Pauză, un mitan electrizant. Partea secundă nu a mai adus goluri deşi combatantele au căutat, pe rând, victoria, ambii portari au fost magistrali, ADA rămâne fără victorie, două egaluri spectaculoase şi o înfrângere, Pădurarii 2 strânge patru puncte în trei meciuri, mult sub pretenţiile lotului.