Stavaroiu Alexandru

Padurarii DT 2

Franghiol Constantin Viorel

Meci spectaculos între satelitul echipei Bătrânii și satelitul celor de la Pădurarii Druul Taberei, formații despărțite de patru puncte, avantaj pentru riverani, la startul partidei. Parcă mai interesanți de clasament și încurajați de lupii singuratici Bădiță și Dragnea din gradenă, pădurarii încep perfect. 3-0 în minutul 22 și se părea că băieții de lângă Favorit au meciul la discreție. Deschidere de scor în minutul 11, Nicușor Dragnea încearcă poarta cu un șutîn lung de linie pentru reflexul lui Ion „Țop”... Mircea Radu , portarul de conjunctură al bătrânilor, însă balon respins este reluat fără ezitare de Mușat. Bun de casat după fiecare meci, veteranul Varaci se încăpățânează peste alte trei minute, trece de toată lumea- sau mai bine spus-, nu este atacat de vreun adversar- și, după o cursă în care parcă a avut și două sifoane în mână, a șutat fără menajamente. 2-0, la două minute după pauză, scor de forfait, Agoroae punctează și la satelit, iar ultrașii din Brigada Ursus jubilau ca pe La Bombonera. Stop cadru. Pădurarii se relaxează, iar Bătrânii își face curaj după ce mezinul Lazăr reduce din diferență (25). Un cadou primit de la adversar și un stâng concret din marginea careului. Veteranul Ionescu face 3-2 cu un șut care trece prin palma portarului, iar în ultimul minut, Lazăr junior reușește doppietta. Consternare în gradenă, însă Stavaroiu are replica în teacă. Ultima fază, 5 la 5 la greșeli în acest mitan, Agoroae calcă inteligent o minge pentru “Hagi”, iar acesta pune un lat fără alte finețuri și trimite în plasă. 4-3, succes pentru riverani, echipa se ancorează pe locul 5, adversarii sunt pe loc de play-out , la șapte puncte de play-off.