Sandu Cristian

FC Viitorul

Stefan David Alper

FC Viitorul

Partidă peste nivelul eșalonului terț, meci cu ritm și nerv, execuții de kinogramă și un final incandescent în care șansa a înclinat balanța. Prima repriză a fost de cunoaștere, ambii portari au fost în mănuși, iar mitanul se îndrepta spre un 0-0 frumos- există și așa ceva-, moment în care, în muchia mitanului, Sandu Cristian a deschis scorul. Pauză dulce pentru ilfoveni, cei care au fost un pic mai activi în prima jumătate. Un șut de la distanță, portarul a văzut mingea târziu printre liziera de picioare, iar gazdele jubilează înainte de pauză. Partea secundă a fost mult mai ofertantă. Gravă neatenție în defensiva albaștrilor la o repunere de la margine, uitat în careu de adversari, Ionuț Marius Popa a mângâiat balonul cu bretonul și a majorat diferența (25). Bântuiți de orgoliu, Los Patrones a oferit replica. Ionuț Florea și Alexandru Pecilă au destabilizat cu o schemă simplă apărarea ilfoveană , 2-1. Neatenție în defensivă pentru Denis Toader, penalty pentru Viitorul și Sebi Bîgu e sigur ca o investiție în aur. Alecu readuce speranța pentru patroni, acesta hărțuiește defenisva adversă, luptă pentru fiecare balon, iar Pronia îl răsplătește cu un gol absolut meritat. Cursă solitară, adversarii sunt jaloane, șut perfect și e 3-2. Ba nu, 3-3, Toader își spală păcatele cu un golazo, șut necruțător, iar epilogul jocului e picant. Gazdele au avut o benă de șansă la ultima fază, Patrones juca sub presiunea loviturii de penalitate, o minge-l mușcă de mână pe un jucător al oaspeților și e 9 metri. Cât ghinion! Sandu Cristian e lunetist și Viitorul declanșează fiesta la ultima fază.