Trendo Alexandru

FC Viitorul

Boia Remus Antonio

FC Viitorul

Derby în suburbia acestei serii, la egalitate de puncte, combatantele încercau să se scuture de griji cu o victorie în acest duel care se anunța echilibrat. Ilfovenii au controlat partida, chiar și fără liderul Sebastian Constantin, la păstrare, în rol de manager, pe marginea terenului. Trendo deschide scorul cu oportunismul unui vârf adevărat, reluare după ce portarul s-a arcuit și a respins de lângă bară un prim șut bine plasat (7). Două minute mai târziu, Sandu Cristian a preluat un balon din propria jumătate, a câștigat teren nestingherit, apoi a șutat la invitație, fundașii adverși admirându-i pașii. 2-0, Oprea a avut ecluzele largi și Viitorul pornea perfect în primele 10 minute. Sfârșit perfect de mitan pentru gazde, după o nouă neatenție în apărarea celor de la ADA. Corner, Botea cere și primește în sufletul careului, reluare din prima și scor de forfait. Viitorul a demonstrat maturitate în partea secundă și a gestionat avantajul pufos obținut în prima jumătate de meci. ADA a reușit golul de onoare prin George Nițoi, apoi Trendo și-a onorat prezența realizând tripla. 5-1, Viitorul respiră cu paiul după acest succes, o victorie venită după o lungă perioadă de secetă în rastelul clasamentului.